Nuclear Abolition News and Analysis

Reporting the underreported threat of nuclear weapens and efforts by those striving for a nuclear free world.
A project of The Non-Profit International Press Syndicate Group with IDN as flagship agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative
status with ECOSOC.

logo_idn_top
logo_sgi_top

Watch out for our new project website https://www.nuclear-abolition.com/

About us

TOWARD A NUCLEAR FREE WORLD was first launched in 2009 with a view to raising and strengthening public awareness of the urgent need for non-proliferation and ushering in a world free of nuclear weapons. Read more

IDN Global News

North Korea Flexes its Nuclear Muscles – and Defies the Western World – TURKISH

North Kore Güç Gösterisinde Bulunuyor – ve Batı Dünyasına Karşı Koyuyor

Yazar: Thalif Deen

NEW YORK (IDN) – Uzun süredir “münzevi krallık” unvanı ile bilinen Kuzey Kore, siyasi, ekonomik ve coğrafi olarak dünyanın geri kalından ayrı kalmaya devam etmektedir.

Ancak ne sert yaptırımlar ne de uluslararası izolasyon ve gıda yetiştirme güvensizlikleri, resmi olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) olarak bilinen ülkenin, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan ve İsrail ile birlikte dünyanın dokuzuncu nükleer gücü olarak önemli gelişmeler kat etmesine engel olmadı.

Güney Kore’nin başkenti Seul’dan çıkan bir haberindeNew York Times 11 Ekim tarihinde, Kuzey Kore’nin bir dizi balistik füze de dahil olmak üzere büyüyen askeri cephaneliğini sergilediğini bildirdi

“Bu sergi Kuzey Kore’nin son yıllarda sahnelediği en büyük silah sergisiydi,” diyor, Times.

Dev afişlerden birinde milliyetçi bir gurur duygusu ile “Biz kendine güvenen bir nükleer gücüz,” yazıyordu. Bir başka afişte, “Biz büyük bir füze gücüyüz,” yazıyordu.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünde (SIPRI) Nükleer Silahsızlanma, Silah Kontrolü ve Silahların Yayılmasını Önleme Programı Araştırma Görevlisi Matt Korda, IDN’ye, KDHC arabulucularıyla bir araya gelme konusunda yapılan bazı açık çabalara rağmen, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u Kore yarımadasına olan yaklaşımının kendisinden önce gelenden anlamlı bir şekilde farklı olacağını ikna etme konusunda çok az başarılı olduğunu belirtti.

Ciddi bir sorun var çünkü Kim, Amerika Birleşik Devletleri tek taraflı bir şekilde yaklaşımını değiştirmedikçe onun müzakere masasına geri dönmeyeceğinden oldukça emin dedi.

Aynı zamanda Amerikan Bilim Adamları Federasyonunda (FAS) Nükleer Bilgi Projesi Uzman Araştırma Görevlisi ve Proje Yöneticisi olan Korda, “Ve Biden yönetimi bunu yapmayı reddettiği takdirde muhtemelen önümüzdeki yıllarda oldukça çok sayıda yeni KDHC silahları göreceğiz”, dedi.

Ayrıca, nükleer silahı balistik füzelerin 1950’ler döneminin bir teknolojisi olduğuna ve özellikle de nükleer programının başlangıcında KDHC’nin yaptığı gibi başka ülkelerden yardım alınıyorsa bu konseptlerin yasaklanması gerekmediğine işaret etti.

Korda, “Bu noktada, Kuzey Koreli bilim insanları ve mühendisler, yerel bir şekilde tasarlanan sistemler geliştirme konusunda oldukça uzmanlaşmıştır ve KDHC’nin nükleer programının güvenlik odakları çok yakında ele alınmadıkça gerçekten Pyongyang’ın yolda mobil katı yakıt kıtalar arası balistik füzelerde dahil olmak üzere bazı yeni dramatik kabiliyetler açıklayacağına inanıyorum,” diye açıkladı.

Barış, Silahsızlanma ve Ortak Güvenlik Kampanyası Başkanı Joseph Gerson, IDN’ye, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarını geliştirmesinin ve giderek gelişen ve tehlikeli hal alan dağıtım sistemlerinin geçmişte ve şu anda algılanan saldırı tehditlerine mantıklı/mantıksız bir yanıt olduğunu anlattı.

“Pyongyang’ın nükleer silahlar programı Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan tekrarlayan nükleer tehditlere ve ABD-Japonya-Güney Kore ittifak sisteminin oluşturduğu askeri tehditlere mantıklı yanıttır. Bana silahınızı yöneltiyorsunuz ve ben de kendiminkini size yöneltiyorum. Siz bizim nükleer güçlerimizi silahsızlandırabilecek füze savunmaları geliştiriyorsunuz, biz de sizin sistemlerinizi bozacak nükleer silahlar yapıyoruz,” dedi.

Sane ABD-Çin Politikası Komite Ortak Kurucusu ve “Empire and the Bomb: How the U.S. Uses Nuclear Weapons to Dominate the World” (İmparatorluk ve Bomba: ABD Nükleer Silahları Nasıl Dünyaya Hükmetmek için Kullanıyor) kitabının yazarı Gerson, bunun klasik bir spiral nükleer silah yarışı ve “orta caydırıcı” cephanelik olmak için giderek yükseltilen Çin’in “orta caydırıcı” cephaneliğinden çok farklı olmadığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer nükleer güçlerin nükleer savaş hazırlıkları gibi Kuzey Kore de C. Wright Mills’in “crackpot realism” (çılgın realizm) adını verdiği şeyi yapıyor. Nükleer silahları piyasaya sürülseydi (sergileri zaten bir “kullanımdır”) minimum olarak on milyonlarca masum insanın soykırım cinayeti ile sonuçlanacaktı.

“Daha da kötüsü, kullanımları, yıkıcı nükleer takasları ateşleyerek nükleer bir kış getirecek ve medeniyeti ve bildiğimiz yaşamın neredeyse tamamını sona erdirebilir,” diye ikaz etti, Gerson.

Cable News Network (CNN), 13 Ekim tarihinde, Kuzey Kore liderinin, füzelerle ilgili olarak, “düşman” Amerika Birleşik Devletlerine karşı ülkeyi savunmak için silahların gerekli olduğunu söylediğini bildirdi.

“ABD sıklıkla ülkemize düşman olmadığına dair sinyaller göndermektedir ancak düşman olmadıklarına dair tek bir kanıt bile yoktur,” diye Kim’den alıntı yapıldı.

KCNA hükümet medyası tarafından yayınlanan sergi fotoğrafları analistlerin dünyanın en büyük balistik füzelerden biri olduğuna inandığı Hwasong-16’yı gösteriyordu.

Ayrıca, uzmanlar, füzelerin teorik olarak ses hızından 20 kat daha hızlı olmasını ve uçuşta çok manevra yapabilmesini ve böylece düşürülmesi neredeyse imkansız olmasını sağlayan hipersonik füze tipi bir araç olarak resimlendiğini belirtiyor.

CNN’e göre, Kim, füzeleri “değerli (silahlarımız)” şeklinde açıklıyor ve barış zamanlarında bile her ülkenin güçlü bir askeri gücü sürdürmesi gerektiğini belirtiyor.

30 Ağustos tarihinde yayınlanan bir beyanda Viyana merkezli Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), Kore Demokratik Halk Cumhuriyetinin Yongbyon nükleer reaktörü ile yeniden başlattığı görülen gösterimleri ile başlarının “büyük belada” olduğunu belirtti.

Kurum, 5 megawatt reaktörün nükleer silahlar için pluntoyum ürettiğine ve Kuzey Kore’nin nükleer programının merkezinde olduğuna büyük ölçüde inanıldığını belirtti.

Bir haber özetinde, Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stéphane Dujarric, Genel Sekreter António Guterres’in raporların farkında olduğunu ve en son gelişmeler konusunda endişeli olduğunu” bildirdi.

“KDHC’yi nükleer silahlarla ilgili aktivitelerden sakınmaya ve ilgili diğer taraflarla görüşmeleri sürdürmeye davet ediyor.

“Kore Yarımadasında sürdürülebilir barışın ve nükleer silahların tam ve doğrulanabilir şekilde yok edilmesinin tek yolu diplomatik katılım olmaya devam ediyor,” diye ekledi.

ABD Dış İşleri Bakanı Sözcüsü Ned Price, KDHC ile ilişkisinin durumu sorulduğunda 15 Ekim’de habercilere şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi KDHC söz konusu olduğunda stratejimiz kısmen, nihai hedefimize doğru müttefiklerimizle ve ortaklarımızla yakın çalışmak, müttefiklerimizle ve ortaklarımızla uyum içinde çalışmak ve Kore Yarımadasının tamamen nükleer silahları yok etmesidir. Bu yüzden, Japon müttefiklerle ve Kore Cumhuriyetinden müttefiklerimizle iş birliğimize, müzakerelerimize çok önem verdik”.

ABD Dış İşleri Bakanı Anthony Blinken’ın işi onaylanması üzerine gerçekleştirdiği ilk fiziksel gezinin Japonya ve Kore Cumhuriyetine olduğuna işaret etti. Savunma Bakanı ona eşlik etmiş, Japonya ve Güney Kore’de 2+2 biçiminde dış işleri bakanları ve savunma bakanları ile bir araya gelmişlerdir.

“Ancak, bunun ne kadar önemli olduğunu bilerek üç taraflı ilişkiye kendimizi adadık. Ve Kore Cumhuriyeti ve Japonya bakanları ile üç taraflı bir biçimde bir araya gelme fırsatlarımız oldu,” dedi.

Price, aslında, Bakanın New York’ta gerçekleşen BM Genel Kurulu (geçtiğimiz Eylül ayında) sırasında bunu yaptığını söyledi. Bunu başka seyahatlerinde de yaptı. Özel Temsilci Sung Kim, Japon ve Güney Koreli bakanlarla da aynısını yapmıştı.

Price, “Şu anda duyurabileceğim toplantılarım yok şunu söylemek yeterli olacaktır: Nihai politika hedefini geliştirmek amacıyla Japonya ve Güney Kore bakanları ile iki taraflı temelde ve aynı zamanda üç taraflı temelde yakın çalışmalar içindeyiz,” diye açıkladı.

Özel teklifler sorulduğunda ise ABD’nin o çok önemli politika hedefini geliştirmeye çalışmak amacıyla ön koşullar olmaksızın KDHC ile bir araya gelmeye hazır olduğunu söyledi.

“KDHC ile görüşülecek mesajları ilettik ve özel teklifleri yaptık.”

Price, “Bunlar detaylandırabilecek bir pozisyonda olduğumuz özel mesaj veya teklifler değil ama nelere hazır olduğumuz ve daha önce dediğim gibi Hindi-Pasifik, Japonya ve Kore Cumhuriyetindeki müttefiklerimiz de dahil olmak üzere dünya genelindeki müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın ilişkiler kurmaya devam ederken bile yapıcı diplomasiye katılım konusunda ne kadar istekli olduğumuz konusunda mesajımız oldukça açıktı,” diye ekledi. [IDN-InDepthNews – 17 Ekim 2021]

Görüntü: Kuzey Kore Test Ateşleri Yeni ‘Uzun Menzilli Seyir Füzesi’: KCNA

Search

Newsletter

Report & Newsletter

Toward a World Without Nuclear Weapons 2022

Scroll to Top