Nuclear Abolition News and Analysis

Reporting the underreported threat of nuclear weapens and efforts by those striving for a nuclear free world.
A project of The Non-Profit International Press Syndicate Group with IDN as flagship agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative
status with ECOSOC.

logo_idn_top
logo_sgi_top

Watch out for our new project website https://www.nuclear-abolition.com/

About us

TOWARD A NUCLEAR FREE WORLD was first launched in 2009 with a view to raising and strengthening public awareness of the urgent need for non-proliferation and ushering in a world free of nuclear weapons. Read more

IDN Global News

Nükleer Cephanelikte Hızlı Artış Maliyetleri Uyarıları Hakkında Kongre Raporu

Yazar: J C Suresh

TORONTO | WASHINGTON, D.C. (IDN) – Yeni bir çalışma ABD nükleer güçlerini sürdürme ve yükseltme planının hızlı artış maliyetine ışık tutuyor ve daha az maliyetle güvenilir, zorlu bir caydırıcı süreç için çeşitli pragmatik seçenekleri özetliyor.

31 Ekim tarihinde yayınlanan Kongre Bütçe Ofisi (CBO) çalışması (CBO) ABD nükleer güçlerinin sürdürülmesinin ve yükseltilmesinin 2017 ile 2046 mali yılları arasında vergi mükelleflerine enflasyona göre ayarlanmış dolar ile 1,24 trilyon $’a mal olacağını tahmin ediyor. Enflasyonun etkileri dahil edildiğinde CBO, 30 yıllık maliyetin 1,5 trilyon $’ı geçmesini bekliyor. Bu rakamlar daha önce raporlanan yaklaşık 1 trilyon $ tahminlerden büyük ölçüde yüksektir.

Silah Kontrol Derneği’nden spilahsızlanma ve tehdit azaltma politikası direktörü, Kingston Reif, “CBO tarafından altı çizilen bu iç açıcı olmayan gerçeklik ABD hükümeti gökkuşağının sonunda bir küp altın bulmadıkça Trump yönetimine miras kalan nükleer silah harcama planı ezici bir sorun teşkil edecektir,” dedi.

CBO çalışmasına eşlik eden yılın sonuna tamamlanması planlanan Trump yönetiminin Nükleer Duruş Değerlendirmesi’nin yeni nükleer silah türleri önerebileceği ve ABD politikasındaki rollerini yükseltebileceği belirtildi.

Reif, “Yönetimin gelecekteki Nükleer Duruş Değerlendirmesi mevcut nükleer silah harcama planlarını azaltmıyor – daha da kötüsü, onları hızlandırıyor veya genişletiyor – nükleer silahlara yapılan harcamalar diğer yüksek öncelikli ulusal güvenlik programlarını tehlikeye atacaktır,” diye belirtti.

CBO raporu, büyük fiyatı yönetip azaltmaya yönelik mevcut planlara aşağı yukarı bir düzine alternatifi değerlendiriyor. Örneğin, CBO’ya göre, mevcut kayıt programını azaltırken aynı zamanda üçlü bir dağıtım sistemini sürdürerek önümüzdeki otuz yıl sürede öngörülen nükleer güç maliyetinden aşağı yukarı yüzde 15’i veya yaklaşık 200$ milyarı tasarruf edilebilir. Bir üçlüden nükleer ikiliye geçerek ilave tasarruflar elde edilebilir.

Silah Kontrol Derneğinin idari yöneticisi, Daryl G. Kimball, “Rapor, nükleer gücü sürdürmeyi ve yükseltmeyi amaçlayan maliyetli ‘yukarıdakilerin hepsi’ planı ile hiçbir şey yapmama arasında devamlı olarak Pentagon yetkilileri tarafından önerilen yanlış seçimi yok ediyor. Yine de, tüm potansiyel nükleer muhalifleri ortadan kaldırabilen bir ABD nükleer gücü sürdürecek maliyet azaltan alternatifler bulunmaktadır,” dedi.

Kimball, “Üçlünün bir buçuk trilyonu sadece pahalı değil; gereksiz de. Amerika Birleşik Devletleri nükleer bir saldırıyı önlemek veya ona yanıt vermek için ihtiyacı olandan fazla nükleer silah, dağıtım sistemi ve destekleyici altyapı bulundurmaya devam ediyor,” diye ekledi.

Son birkaç yılda, Silah Kontrol Derneği, mevcut harcama planlarına olan ihtiyaç ve bunların karşılanabilirliği hakkında endişelerini devamlı olarak dile getirmiş, bu planların diğer askeri önceliklere tehdit oluşturduğunu öne sürmüş ve daha düşük maliyetli alternatifler önermiştir.

18 Ağustos tarihinde yayınlanan ‘Bir Buçuk Trilyon Dolar Üçlü?’ başlıklı bir sorun açıklamasında, Reif, 9 Ağustos tarihinde Donald Trump tarafından paylaşılan tweette “Cumhurbaşkanı olarak ilk emri nükleer cephaneliği yenileme ve modernize etmek oldu. Artık eskisinden çok daha güçlü ve kudretlidir.” Bu iddiasını 11 Ağustos tarihli basın açıklamasında tekrarlamıştır.

“Pek çok başkanın sözlerinde olduğu gibi bu ifadeler de gerçeği yansıtmaktan uzak”, diye belirtti, Reif. Aslında, ABD nükleer cephaneliği Trump’ın 20 Ocak 2017 tarihinde göreve geldiği zamanda daha çok, daha az veya daha güçlü değildir. Cumhurbaşkanı, Pentagon’a, ABD nükleer silahlar politikasını ve duruşunu değerlendirip bununla ilgili önerilerde bulunan bir Nükleer Duruş Değerlendirmesi gerçekleştirmesini emretmiş ancak resmi olarak Nisan ayında başlayan o değerlendirme hala sürüyor ve en erken bu yılın sonuna kadar tamamlanmış olmayacak, diye ekledi.

Reif, “Aslında, cephaneliğin In fact, it was President Barack Obama that set in motion plans to undertake büyük ve maliyetli bir revizyonunu üstlenen hareket planlarını başlatan Cumhurbaşkanı Barack Obama olmuştur. Bu çabaların çoğu hala ilk aşamalarında olup tamamlanması on yıllar sürecektir,” diye belirtti. “Bu program Trump’a miras kalmıştır ve hala Kongre tarafından gerçekleştirilecek olan ilk bütçe talebi Obama yaklaşımıyla son sürat sürmeyi önermektedir. Yönetimin henüz ABD nükleer politikasına kendi damgasını vurmamış olması şaşırtıcı değildir.”

Reif şöyle ilave etti: Trump’ın hatalı (ve tehlikeli) nükleer savaş tehditlerinin önemli What has been lost in much of the important gerçek kontrolünün çoğunda kaybedilen ABD nükleer cephaneliğinin kabiliyetinin son yedi ayda değişmemesi, mevcut yukarıdakilerin hepsi yükseltme planlarının öngörülen yıllık maliyetlerinin önemli ölçüde artıyor olmasıdır – ve tüm bunlar Trump’ın yaptığı herhangi bir şeyden kaynaklanmamaktadır.

Silah Kontrol Derneği silahsızlanma direktörü, Amerika Birleşik Devletlerinin 2017-2046 mali yılları arasında nükleer silahlara 400 milyar $ harcayacağını tahmin eden Şubat ayındaki Kongre Bütçe Ofisi raporuna atıfta bulundu. Bu, CBO’nun Ocak 2015’te yayınlanan önceki 10 yıllık 348 milyar $ tahmininden 52 milyar $ veya yüzde 15 artıştır.

“10 yıllık tahmin, mevcut nükleer denizaltı, füze ve bomba ‘üçlüsünün” üç ayağına ve onların ilişkili savaş başlıkları ve destekleyici altyapısına yeniden sermaye planlaması yapmak için harcamada planlanan büyük artışın başlangıcını göstermektedir ancak yine de daha büyük faturalar gelecektir,” dedi Reif.

Silah Kontrol Derneği, dünyanın en tehlikeli silahlarından doğan tehditleri ele almak amacıyla yetkili bilgi ve pratik politika çözümleri sunmaya adamış bağımsız, üyelik tabanlı bir kuruluştur. [IDN-InDepthNews – 31 Ekim 2017]

Fotoğraf: F-16 Thunderbirds Hava Kuvvetleri uçuş gösteri ekibine tahsis edilen Savaşan Şahin uçağının Moody Air Force Base, Ga.’da Thunder Over South Georgia hava gösterisi sırasındaki performansı, 28 Ekim 2017. Hava Kuvvetleri fotoğrafçısı Usta Pilot Daniel Snider

Search

Newsletter

Report & Newsletter

Toward a World Without Nuclear Weapons 2022

Scroll to Top