Nuclear Abolition News and Analysis

Reporting the underreported threat of nuclear weapens and efforts by those striving for a nuclear free world.
A project of The Non-Profit International Press Syndicate Group with IDN as flagship agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative
status with ECOSOC.

logo_idn_top
logo_sgi_top

Watch out for our new project website https://www.nuclear-abolition.com/

About us

TOWARD A NUCLEAR FREE WORLD was first launched in 2009 with a view to raising and strengthening public awareness of the urgent need for non-proliferation and ushering in a world free of nuclear weapons. Read more

IDN Global News

What About The ‘Global Red Line’ For Nukes – Persian

درباره “خط قرمز جهانی” سلاح‌های هسته‌ای

نویسنده: رامش جائورا (Ramesh Jaura)

BERLIN (IDN) –ICAN که برای ایجاد جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای فعالیت می‌کند، بار دیگر از قدرت‌های جهانی خواسته است تا مانع اجرای فعالیت‌های هسته‌ای تهدید‌کننده زمین و انسان‌ها شوند. این درخواست جدی “کمپین بین‌المللی براندازی سلاح‌های هسته‌ای” با برگزاری نشست سطح بالای سازمان ملل در زمینه خلع سلاح هسته‌ای در نیویورک همزمان شده است.

 ICAN که بیش از 300 سازمان در 80 کشور عضو آن هستند، در تاریخ 26 سپتامبر با صدور بیانیه‌ای این پرسش را مطرح کرد: “خط قرمز جهانی سلاح‌های هسته‌ای چیست؟”

این پرسش به اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده اشاره دارد که در آن عنوان شده بود که “خط قرمز” در سوریه پس از استفاده ادعایی از سلاح‌های شیمیایی و اقدامات نظامی خطرناک که با مداخله روسیه برای ساخت پل برای رئیس جمهور، بشار اسد، دفع شد، نقض شده است.

ICAN هشدار می‌دهد که: “وحشت ناشی از حمله در سوریه، نشان دهنده خطر ذاتی تداوم نگهداری سلاح‌های کشتار جمعی است. محکومیت جهانی در واکنش به کشتار با سلاح‌های شیمیایی ثابت می‌کند که تا زمانی که این سلاح‌ها نابود نشوند، همواره احتمال استفاده عمدی یا سهوی از آنها وجود دارد. سلاح‌های هسته‌ای، از هر جهت، از این واقعیت آشکار مستثنی نیستند و پیامد بی‌توجهی به این مساله مهلک خواهد بود.”

این بیانیه علاوه بر لیو تورس (Liv Tørres)، دبیر کل کمک مردم نروژ هشت “امضا‌کننده تایید شده” دارد که آن را در Huffington Post منتشر کرده‌اند: مادلین ریس، دبیر کل، اتحادیه بین‌المللی صلح و آزادی زنان  (WILPF)؛ فیلیپ جنینگز، دبیر کل، اتحادیه جهانی UNI؛ ژان گروترز، مدیر اجرایی، IKV Pax Christi؛ کیت هادسون، دبیر کل، کمپین خلع سلاح هسته‌ای (CND)؛ آکیرا کاواساکی، عضو کمیته اجرایی Peace Boat؛ مایکل کریست، مدیر اجرایی، پزشکان بین‌المللی فعال در حوزه پیشگیری از جنگ هسته‌ای (IPPNW) و هیروتسوگو تراساکی، مدیر اجرایی،Soka Gakkai International  (SGI).

SGI – یک جنبش غیر حرفه‌ای بودایی که بیش از 12 میلیون نفر از مردم دنیا را به هم پیوند داده است، جایگاهی ویژه در میان سازمان‌های مذهبی دارد. پس از صدور اعلامیه خوزه تودا (Josei Toda)، رئیس SGI، درباره براندازی سلاح‌های هسته‌ای در تاریخ 8 سپتامبر 1957، این سازمان به طور بی‌وقفه در راستای براندازی سلاح‌های هسته‌ای فعال بوده است.SGI در سال 2007جنبش دهه مردم برای براندازی سلاح‌های هسته‌ای را برای سوق دادن افکار عمومی به سمت ممنوعیت استفاده از مهمات هسته‌ای بنیان نهاد.

در بیانیه ICAN که Huffington Post آن را منتشر کرده است، تاکید شده است که: “خلع سلاح هسته‌ای فقط وظیفه دارندگان سلاح‌های هسته‌ای نیست. سلاح‌های هسته‌ای، تهدیدی برای همه انسان‌ها هستند و مسئولیت کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای برای نابود کردن این گونه سلاح‌ها به همان اندازه مسئولیت کشورهای دارنده است.”

امضاکنندگان بر این باورند که سلاح‌های هسته‌ای حوزه اثر گسترده‌ای دارند و تاثیر آنها را نمی‌توان محدود یا کنترل کرد. در واقع، حتی به کار گیری بخش کوچکی از مهمات موجود -بیش از 17,000 کلاهک- باعث تخریب اقلیم و آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی می‌شود و این وضعیت تا دو میلیارد نفر از جمعیت دنیا را در معرض قحطی قرار می‌دهد.

در این بیانیه با اشاره به کشورهایی که خود را بی‌خبر جلوه می‌دهند، آمده است:البته، دارندگان سلاح هسته‌ای از آثار واقعی سلاح‌های هسته‌ای بی‌خبر نیستند، همان طور که از استانداردهای سخت‌گیرانه اعمال شونده بر این سلاح‌ها نسبت به سایر سلاح‌های کشتار جمعی بی‌خبر نیستند”.

در بیانیه همچنین آمده است که: “واقعیت این است که سلاح‌های هسته‌ای به مدت چندین دهه دارای ویژگی افسانه‌ای بوده‌اند: این سلاح‌ها “حافظان صلح” یا “زیان‌های ضروری” جلوه داده شده‌اند. آنها به نمادهای قدرت و حیثیت نخبگان سیاسی و نظامی کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای تبدیل شده‌اند”. [IDN-InDepthNews – 27 سپتامبر 2013]

Search

Newsletter

Report & Newsletter

Toward a World Without Nuclear Weapons 2022

Scroll to Top